loader image

Hakkımızda

Hakkımızda

Arda Sanat Galerisi 1989 yılında arkeolog Ender Başaran ve usta ressamlarımızdan Fethi Arda’ nın oğlu işletmeci Övgü Arda tarafından açıldı. (Her ikisinin de ortak yanları TED koleji mezunu olmaları.) Ankara’da 25 yıla yakın bir süredir plastik sanatlar sürecine yeni bir soluk taşıdığımıza inanıyoruz. Galerimiz, bu süre içerisinde kendi çizgisinden hiçbir zaman ödün vermemiştir. Bu çizgiyi biraz açarsak; ana prensip Türk resim sanatında önemli bir yere gelmiş özgün sanatçılarla alışmak ve onların yapıtlarını sanat severlerin beğenisine sunmak, gerektiğinde eğitsel bir misyon yüklenmektir. Bu yapıtların sanatçılarının ortak özelliği, hemen hemen hepsinin Türk resim tarihine girmiş olması ve gelecek kuşaklara sağlam bir resim eğitimi bırakma kaygılarını içlerinde taşımış olmalarıdır.

Arda Sanat Galerisi, sergilediği eserlerin figüratif ya da non-figüratif olarak nitelendirilmesinden hep kaçınmıştır. Çünkü bu ayrım sanatsal misyonumuza ters düşmektedir. Nedeni de bizim, sanatçıların yapıtlarının soyut veya somut olmasının bir ayrım noktası oluşturmadığını, ayrım noktasının kalite kavramında olduğunu düşünmemizdir. Ayrıca, plastik sanat eserlerini üretenin ve edinme çabasında olan alıcıların arasında köprü olmayı, ticari kaygıyı asgari düzeyde tutarak götürmeyi amaç edinmişizdir. Ömürlerini sanatına adamış sanatçılarımızın, plastik sanat eserlerinin alınıp satılmadığı dönemlerde ferdi ve aile bireyleri ile birlikte türlü maddi sıkıntılar çekip sadece manevi haz ve aşkla
tuallerine cömertçe harcadıkları boyalar, yansıttıkları lekeler, figürler, plastik imgeler yıllar sonra ülkemizde, gelişen resim piyasasında yüksek fiyatlarla satılıyor gibi görünse de, kesinlikle emeklerinin karşılığı değildir.

Son yıllarda sevinerek izlediğimiz, desteğimizi, öneri ve eleştirilerimizi esirgemediğimiz, resim kursiyerlerinin bir iki yıllık deneyimlerini (resim kurslarına giderek) sergi açma eğilimlerini ve içlerindeki sanatsal hobiyi tatmin eden ev hanımları veya emekli beylerin yapıtlarını izleyicilere sunmalarını desteklerken yine çok yeni gelişen resim piyasasında, maddi birikimlerini, yıllarını resme vermiş sanatçıların eserlerine yakın fiyatlarda satın alan alıcıların ve koleksiyonerlerin bütçelerinin de erozyona uğramamasına katkıda bulunmak ve bilinçlendirmek amacındayız.

8b

6

6 (1)

5b

5

4

3

3 (1)

6b


Previous
Next

Sorunuz mu var?

Bizi arayın Bizi arayın (532) 724-7065

Dünyanın her yerinde size her zaman yardımcı olmak için buradayız, bu nedenle bize her an ulaşmaktan çekinmeyin.


İletişime Geçin