Tüm Arşiv Sergiler

Ziya Keseroğlu – Balık Amca 19 Kasım – 11 Aralık 2019

19 Kas 2019 - 11 Ara 2019

Ziya Keseroğlu – Balık Amca
19 Kasım – 11 Aralık 2019
Açılış: 19 Kasım Salı
Kokteyl: 18:00 – 20:30

    Ziya KESEROĞLU

1906 Ziya Keseroğlu İstanbul’da doğdu.

1922 Devlet Güzel Sanatlar Akademisine (Sanayii Nefise Mektebi Ali)’girdi.

1922 Hikmet Onat Atölyesine girdi.

1924 İbrahim Çallı Atölyesine geçti.

1930 Avrupa imtihanını kazandı ve mezun oldu.

1931 İstanbul Belediyesi fen işlerine girdi.

1932 Viyana’ya gitti.

1932 1928 yılında kurulan Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliğine katıldı ve başkan seçildi.

1940 Devlet Sergisinde 3.ödül kazandı.

1946 İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisine Öğretim üyesi olarak katıldı. Emekliliğine kadar burada ders verdi.

1947 Ahmet Çanaklı ödülünü kazandı.

1970 İlk kişisel sergisini dostlarının ısrarı üzerine İstanbul’da Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde açtı.

1971 Ankara’da Güzel Sanatlar Galerisinde 2. sergisini açtı.

1972 İstanbul Işık Lisesi Sanat Galerinde 3.sergisini açtı. Aynı yıl kasım ayında Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde hayattaki son sergisini açtı.

1973 İstanbul’da evinde vefat etti.

1975 Ölümünden sonra ilk sergisi İstanbul’da Mart 1975’de VEB Ofset galerisinde açıldı.

1976 En başarılı kişisel sergisi ise ölümünden 3 yıl sonra 1976’da gene Ankara’da açıldı.

Ziya Keseroğlu natürmort, peyzaj ve başka çeşitlemeleri ile durmamacasına kendini tazelemiştir. Bugün eserleri, başta İstanbul Resim ve Heykel Müzesi olmak üzere, Milli Kütüphane, İzmir, Antalya, Ankara, Bursa Resim ve Heykel müzelerinde, Güzel Sanatlar Müdürlüğü ve özel koleksiyonlardadır.

Ziya Keseroğlu tabiatı ve resim kendi içinde, gruplara ve cereyanlara girmeden arayan ressamlarımızdandır. Batı’da klasizm ve romantizm cereyanları birbirleri ile çatışırken Corot nasıl o akımların dışında, kendi içinde kurduğu ve tabiatta kaldı ise Ziya Keseroğlu’da doğuştan bu tür sanatkarlardandır. Bir başka benzerini Emperyonistler zamanında yaşayan Horfleurlü ressam Boudin’de buluyoruz.

Bu sanatkarlar gürültülü hareketlere karışmaz, kendi dünyaları ile yetinen şairlerdir. Mütevazidirler, ön planda görünmekten hoşlanmazlar. Resimlerinde kişiliği tamamen belirmiş olup Keseroğlu’nun bir aralık etkilendiği ressamlardan bahsetmek mümkündür fakat bu tesirler gelişen şahsiyetindeki özgürlüğün meydana gelmesine yol açmıştır. Corot, Bonnard, Brague’a bağlantısı şüphesiz var, onlarla dialoğa girmesini bilmiştir. İstanbul şehri ve atmosferi endirekt olarak resimlerini kapsar. Picasso gibi dramatik ve sert, Kandinsky gibi teorici üstatları sevmiş ve fakat yolunun o taraflardan geçmeyeceğini çok iyi anlamıştır.

Ve zamanımızda birçok kişiyi yanıltan maceralardan sakınmıştır. Fakat bu onda uzun bir düşüncenin kararı ile değil, sanat içgüdüsünün rehberliğinde olmuştur. Bizde benzeri bir üstat lirik ve şair ressam Eşref Üren’dir. Talebelik devrinde aynı duygu ve ideallerle başladılar, aynı şeyleri sevdiler, aynı karakterlerde geliştiler ve resmi herşeyden çok sevdiler, ve nihayet Türk resminde bugünkü çok değerli yerlerini aldılar.

Zeki Faik İzer, 1970

Dostu, atölye arkadaşı ve meslektaşı Eşref Üren Ziya Keseroğlu için şu sözleri söyler: Ziya Keseroğlu’nun sanatında, aşama yapacağımı kendimi tekrar etmeyeceğim diye, bukalemun gibi bir değişme görülmeyebilir ki, onun asıl meziyeti de bundadır. Eskilerdeki, her büyük ressamda görüle gelen tedrici bir tekamül vardır.Çalak fırçasını görmemek ne mümkündür, tablolarındaki alabildiğine bir renk cümbüşü ile yıkanmış, arınmış paletinden kan damlar diyeceğim geliyor. Virtüöziteye duyarlığını katmakta hatırı sayılır bir ressamımızdır Ziya Keseroğlu.

Kendine özgür bir fov havası renklerini aklı ile düzenlemekle beraber bazı stilizasyon ve deformasyonlarında zaman zaman Giacometti’den yanadır da söylediği gibi.

Tabloların tümünü sevmek ve beğenmekle beraber, bir mavi, mor ve yeşilli peyzajı var ki Ziya’nın o ne atmosfer ve sadelik senfonisidir yarabbi. Yine en son Eşref Üren’in sözleriyle bitirirsek;

Can evimizden, yüreğimizden vurulduk ressam kardeşimiz Ziya Keseroğlu’nun ölümüyle, onu resim sanatındaki layık olduğu ve hakettiği mevkiye oturtamadık maalesef. Birçok Devlet Resim ve Heykel Sergilerinde jüri üyeliği yapmam dolayısıyla kendimi de suçlu sayıyorum, bu büyük günahı işlemekte. Sanat tarihimiz yüzümüzü mutlaka kızartacaktır, ona yaptığımız haksızlıktan ötürü…..

Ey, İstanbul’un büyük, vefakar peyzajcısı, nefis natürmortların yaratıcısı virtüöz Ziya Keseroğlu kardeş, mezarında uyu. Yapılan sanat haksızlıkları hiçbir zaman engel olmayacaktır senin, eserlerinde yaşamana….

Eşref Üren 1973

Değerli ve büyük sanatçı Ziya Keseroğlu’nun eserlerinin sergilenmesinde bize yardımlarını esirgemeyen Keseroğlu ailesine Arda Sanat Galerisi olarak çok teşekkür ederiz. Ruhu Şad olsun büyük ustanın……

Not: Sergide yer alan 32 yapıtın tamamı Ziya Keseroğlu ailesinden alınmıştır.

Yorumlara Göz At Döküman
  • Tarih: 19 Kas 2019 - 11 Ara 2019
  • Yer:Yıldızevler, Hilal, Şht. Mustafa Doğan Cd 84/A, 06550 Çankaya/Ankara
  • Küratör:-
  • Süre:-